AORT YETMEZLİĞİ

Aort Kapak, kalbin sol tarafından çıkan aortanın başlangıcındaki kapaktır.

Aort 001

Aort kapak 001

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aort duvarında veya kapağın kendisinde farklı nedenlerle oluşan genişleme, aortaya atılan kanın büyük bir kısmının tekrar sol ventriküle dolmasına neden olur. Bunun sonucunda aort basıncı azaldığı için organ ve dokuların beslenmesi bozulur. Sol ventriküle dolan kan miktarının artması sonucu sol ventrikül dilatasyonu (kalp büyümesi) gelişir.

Ekokardiyografi ile yapılan ayrıntılı incelemede aortanın genişliği ve kapağın durumu, yetmezliğin derecesi ve kalpte oluşan büyüme görülebilir.

Aortada ve kapakta oluşan genişleme, kritik seviyede ise operasyon endikasyonu konulur. Bunun için açık kalp cerrahi şartlarında aort kapağın değiştirilmesi gerekir. Eğer aortadaki genişleme fazlaysa kapak ile birlikte aortanın ilgili bölümlerinin de değiştirilmesi gerekebilir.

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Aort kapak 003

 

 

IMG_2929

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çıkan aorta ve aort kapağın birlikte değiştirildiği operasyonun görüntüsü

 

Konulacak olan kapağın seçiminde, hastanın yaşı, genel durumu, yandaş hastalıkları gibi  pek çok parametre vardır. Buna göre uygun kapak seçimi yapılarak operasyon gerçekleştirilir. Aortada anevrizmatik genişleme mevcutsa kapak ve anevrizmatik aorta birlikte değiştirilir. Başarılı geçen operasyon sonrası hastanın genel durumda hızlı bir düzelme gözlenir.

 

Posted in AORT KAPAK HASTALIKLARI, AORT YETMEZLİĞİ, KALP CERRAHİSİ.