HABERLER

Haberler

14.01.2015

HASTANEMİZDE KAPALI YÖNTEMLE AORT ANEVRİZMASI (EVAR) TEDAVİSİ YAPILDI

Kalp Damar Cerrahisi polikliniğimize karında şişlik ve karın ağrısı şikayeti ile başvuran 74 yaşındaki AV isimli hastanın yapılan tetkiklerinde, abdominal aortada (karın içindeki Aort damarı) ileri derecede anevrizma (balonlaşma) mevcuttu. Hastanın kalp ve akciğer hastalıkları nedeniyle açık cerrahi uygulanması çok yüksek risk içeriyordu. Bu nedenle düşük riskli bir yöntem olan “EVAR” yöntemi tercih edildi. Her iki kasıktan girilerek anevrizmanın içine damar grefti yerleştirildi. Ameliyat sonrası kısa sürede iyileşip ayağa kalkan hasta şifa ile taburcu edildi. İşlem Prof. Dr. Turan EGE başkanlığındaki ekip tarafından gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Turan EGE, konuyla ilgili şu bilgileri verdi;

Aort anevrizmalarının tedavisinde uygulanan iki yöntem vardır. Bunlardan birincisi açık cerrahi ameliyat, diğeri ise kapalı ameliyat da dediğimiz EVAR yöntemidir. Açık cerrahi girişimler çok uzun zamandır uygulanan, büyük ameliyat kesileri ile yapılmaktadır. Genel anestezi altında yapılan bu ameliyatın riskleri fazla, süresi ve ameliyat sonrası iyileşme periyodu uzun zaman almaktadır.

EVAR yönteminde ise hastanın uyutulmasına gerek yok, her iki kasıktan girilerek yapılan bu işlemden hemen sonra hasta normal hayatına dönebilmektedir. Ameliyat riski düşük, iyileşme periyodu ve hastanede kalış süresi açık ameliyata göre oldukça kısadır. Bizim hastamız işlem sonrası ikinci günde taburcu edildi. Bu nedenle son dönemde aort anevrizmalarında EVAR yöntemi hızla yaygınlaşmaktadır.

Aort anevrizması tanısı konulan her hastada bu yöntemi uygulamak mümkün olmayabilir. Hangi girişimin yapılacağı, anevrizmanın ayrıntılı incelemesi yapıldıktan sonra karar verilebilmektedir. İşlemi yapacak ekibin tecrübesi de büyük önem taşımaktadır. Hastanemizde bu konuda her türlü ekipman mevcuttur ve bu işlem başarıyla uygulanabilmektedir.

FullSizeRender (8)

 

15.05.2014

YENİ BİR TEKNİK; KALP AMELİYATLARINDA BÜYÜK AMELİYAT İZİNE SON!

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan EGE başkanlığındaki ekip tarafından küçük kesi ile kalp kapak ameliyatı yapıldı.

İki kalp kapağında bozulma ve ritim bozukluğu olan hastanın, göğüs kemiği kesilmeden sağ göğüs boşluğundan 10 cm.’lik kesi ile bir kalp kapağı (Mitral Kapak) değiştirildi ve diğer bir kalp kapağı tamir edildi. Hastadaki ritim bozukluğunun düzeltilmesi için radyofrekans ablasyon (yakma) işlemi yapıldı.

Ameliyat sonrası ağrısız bir dönem geçiren, yoğun bakımda ve hastanede kalış süresi kısalan hasta beşinci günde taburcu edildi.

Bu tür ameliyatların avantajları, kozmetik görüntü, hızlı iyileşme ve ameliyat sonrası ağrısız bir dönem olarak sıralanabilir.

Prof. Dr. Turan EGE başkanlığındaki ekibimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Başhekimlik

dsc_5040

29.04.2014

HASTANEMİZDE GÖĞÜS KEMİĞİ KESİLMEDEN ATRIAL SEPTAL DEFEKT (ASD) AMELİYATI YAPILDI

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyeleri doğuştan atrial septal defekt  (ASD) hastalığı bulunan 42 yaşındaki hastayı, sağ meme altından göğüs boşluğuna girerek ameliyat etti.

Prof. Dr. Turan EGE başkanlığındaki ekip tarafından 24 Nisan 2014 tarihinde ameliyat edilen hasta, 29 Nisan 2014 tarihinde taburcu edildi.

Normalde göğüs kemiği kesilerek önden yapılan bu ameliyatta ağrılı bir işlem ve uzun süreli bir iyileşme izlenmekteyken; meme altından göğüs boşluğuna girilerek yapılan ameliyatta hastanın iyileşme süresi ile yoğun bakım ve klinikte yatma süresi kısaldı.

Hekimlerimizi kutluyor, hastamıza da acil şifalar diliyoruz. 

Başhekimlik

ASD 01

 

15.09.2011

TEKİRDAĞ’DA İLK KALP AMELİYATI YAPILDI

Tekirdağ (NKÜ) Araştırma Uygulama Hastanesinde İlk Kalp Ameliyatları Yapıldı

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek, Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde kalp ameliyatı olan ilk hastaları ziyaret etti.

Açık kalp ameliyatı olan Hüseyin Aydın ve Kadriye Abacı isimli hastaları ziyaret ederek kendilerine çiçek veren Prof. Dr. Şimşek, geçmiş olsun dileklerini iletti.

Hastaların durumu ve ameliyatlar konusunda Başhekim Doç. Dr. Mustafa Kulaç ve ameliyatları geçekleştiren ekibin başında yer alan Prof. Dr. Turan Ege’den bilgi alan Rektör Prof. Dr. Osman Şimşek,  Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin kuruluşunun üçüncü yılında açık ve kapalı kalp ameliyatları yapan seviyeye gelmesinin büyük bir başarı olduğunu ifade etti.

NKÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde yapılan çalışmaların, il ve bölge insanı için önemli bir hizmet olduğuna işaret eden  Prof. Dr. Şimşek, “Bu hizmeti her geçen gün daha da kaliteli ve eksiksiz bir hale getirmek için elimizden gelen tüm çabayı sarf etmekteyiz. Bu çalışmaları başarılı bir ekiple birlikte sürdürüyoruz. Hastanemizde yapılan bu ilk kalp ameliyatları da çabamızın ne kadar yerinde olduğunu ortaya koymaktadır. Tüm bu hizmeti kısıtlı imkânlarla sunmaktayız. Üniversitemiz hastanesinin ileride yeni binasına kavuşmasıyla da daha elverişli ve geniş imkânlar ölçüsünde bu hizmetimizi arttıracağız. ” dedi.

Ameliyatları gerçekleştiren Kalp Damar Cerrahı Prof. Dr. Turan Ege ve ekibine de teşekkür eden Prof. Dr. Şimşek, “’Turan Bey ve ekibinin nazik ellerine hastalarımızı emanet ettik ve başlayan ameliyatlar gösterdi ki bu ekip inşallah hastanemizin yüz akı olacak ”diye konuştu.

Prof. Dr. Şimşek şöyle konuştu: ‘’Üniversitemiz gelişiminde çok güzel şeyler oluyor. Özellikle Sayın Valimiz ile siyasilerimizin bizlere verdikleri destek ve yatırım almada gösterdikleri gayret bizlerin çalışma azmini arttırıyor. Üniversitemizin gelişmesi, büyümesi, öğrenci potansiyelinin artması şehir merkezimiz ile ilçelerimizin ekonomisine önemli bir katkı sağlayacaktır. İlimizin çehresi değişecektir. Tüm bunlar göz ardı edilmeyerek gelişim çalışmalarımızı hız kesmeden sürdüreceğiz. Tekirdağ ili için gerçekten çok büyük önem arz eden Açık ve Kapalı kalp ameliyatlarını gerçekleştirmemizle birlikte özellikle risk altında bulunan hastaların civar illere gitme sıkıntılarını ortadan kaldırdık. Kalp rahatsızlığı çeken tüm hastalarınızın Hastanemize ve doktorlarımıza güvenmelerini ve kendilerini sıkıntı duymadan emanet etmelerini bekliyoruz. Şimdiye kadar gerçekleşen ameliyatlar da bunun bir göstergesidir.’’ Hastane bünyesinde yapılan çalışmaların gelecek adına kendisini mutlu ettiğini belirten Doç. Dr. Mustafa Kulaç ise yorucu çalışmaların sonunda böylesi bir hizmetin ortaya çıkmasının tüm yorgunluklarını aldığını söyledi.

Ameliyatlar ve ekibi ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Turan Ege, ameliyat ekibinde Yrd. Doç. Dr. Özcan Gür ve Yrd. Doç. Dr. Selami Gürkan’ın yer aldığını, Anestezi ekibinin başkanlığını da Doç. Dr. Cavidan Arar’ın yaptığını söyledi.

Çok uyumlu bir ekip olarak çalıştıklarını söyleyen Prof. Dr. Ege şunları kaydetti: ‘’Tekirdağ’da Açık ve Kaplı Kalp ameliyatı yapılmaması büyük bir açık idi ve NKÜ Araştırma Uygulama hastanesi ile birlikte bu açık ortadan kaldırıldı. Biz hastalarımızdan özellikle şunu iyi şekilde bilmelerini istiyoruz. Bizim ameliyatlarımız en düşük risk ile gerçekleşiyor. Yoğun bakımda geçen iki gün sonrası hasta normal servise alınıyor ve 2-3 gün sonra da taburcu işlemi yapılıyor. Hastanemizde İlk ameliyatımızı 56 yaşındaki Hüseyin Aydın isimli hastamıza gerçekleştirdik. Bu hastamız kalp krizi geçirmişti ve bu hastamızın 3 damarını değiştirdik. Hastamızın sağlığı çok iyi. Bir-iki gün sonra kısmetse taburcu edeceğiz. Yine 47 yaşında Kadriye Abacı isimli bir hastamızın da kalp romatizması nedeniyle mitral kalp kapakçığını değiştirdik. Onun da maşallah sağlığı iyi. NKÜ’de ameliyatların başlaması ile artık kalp hastaları risk altında başka yerlere gönderilmeyecek ve her türlü donanıma sahip ameliyathane ve modern servisiyle hastalarımıza anında müdahale edilebilecek. Tüm Kalp ameliyatları gelişen teknolojilere paralel olarak en düşük riskle yapılıyor. Hastalarımızın bu açıdan NKÜ Araştırma-Uygulama Hastanesi Kalp Damar bölümüne gönül rahatlığı içerisinde güvenmelerini beklerken, sağlık, afiyet diliyorum’’.

Ameliyatları başarılı geçen Hüseyin Aydın ve Kadriye Abacı, gerçekleşen ameliyatla adeta yeniden doğduklarını, kendilerini çok iyi hissettiklerini ve sağlıklarına kavuşturan ekibe şükran borçlu oldukları ifade ettiler.

 Tekirdağ 001

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Posted in Uncategorized.